TP-link TL-SL1311P 8-Port 10/100Mbps + 3-Port Gigabit Desktop Switch with 8-Port PoE+
TP-link TL-SL1311P Gigabit Desktop Switch Specifications:
HARDWARE FEATURES
-----------------------------------------------------
Interface
• 8× 10/100 Mbps 802.3af/at PoE+ Ports, 2× Gigabit RJ45 Ports, 1× Gigabit SFP Port
• AUTO Negotiation
• AUTO MDI/MDIX
Network Media
• 10BASE-T: UTP category 3, 4, 5 cable (maximum 100m)
• EIA/TIA-568 100Ω STP (maximum 100m)
• 100BASE-TX: UTP category 5, 5e cable (maximum 100m)
Fan Quantity: Fanless
Installation
• Desktop
• Wall Mount
Physical Security Lock:√
Power Supply: External Power Adapter (Output: 53.5 VDC / 1.31 A)
PoE Ports (RJ45)
• Standard: 802.3 af/at compliant
• PoE Ports: Ports 1–8
• Power Supply: 65 W
Dimensions ( W x D x H ): 8.2 × 4.9 × 1.0 in (209 × 126 × 26 mm)
Surge Protection:±6kV
Mac Address Table: 2K
PERFORMANCE
Switching Capacity: 7.6 Gbps
Packet Forwarding Rate: 5.6544 Mpps
MAC Address Table: 8K
Packet Buffer Memory:4 Mbit
Jumbo Frame: 16 KB
Max. Power Consumption
• 5.61 W (220 V/50 Hz. no PD connected)
• 77.32 W (110 V/50 Hz. with 65 W PD connected)
Max. Heat Dissipation
• 19.13 BTU/h (no PD connected)
• 263.7 BTU/h (with 65 W PD connected)
SOFTWARE FEATURES
Advanced Features
• Compatible With IEEE 802.3af/at Compliant PDs
• Extend Mode Button (Ports 1–4 and Ports 1–8, Up to 250 m PoE power supply and data transmission)
• Isolation Mode Button (Ports 1–8)
• PoE Auto Recovery Button (Ports 1–8)
• Mac Address Auto-Learning and Auto-Aging
• IEEE802.3x Flow Control For Full-Duplex Mode And Backpressure for Half-Duplex Mode
Transmission Method: Store-And-Forward
Others
Certification: FCC, CE, RoHS
Package Contents
• TL-SL1311P
• Power Adapter
• Installation Guide
Environment
• Operating Temperature: 0℃~40℃ (32℉~104℉)
• Storage Temperature: -40℃~70℃ (-40℉~158℉)
• Operating Humidity: 10%~90% non-condensing
• Storage Humidity: 5%~90% non-condensing