D-link DMS-106XT 6-Port 2.5G Multi-Gigabit Unmanaged Switch
* 5 x 2.5 Gbps Ethernet Ports for unrestricted Wi-Fi 6 router or AP connections
* 1 x 10 Gbps Ethernet port for uplink or NAS server connection
* Power efficiency design for low power consumption
* LED conveniently indicates port speed status
* Durable aluminum alloy casing
* Fanless operation for enhanced reliability and silent performance
Sign up for price alert
Availability: In stock
Worldwide express shipping and delivery without delay
Call us now for more info if you have any questions about our products
Qualified products and guarantee your money back if return.
Enjoy shopping and 5-star service here!
Details
Details
D-link DMS-106XT 2.5G Multi-Gigabit Unmanaged Switch Specifications:
General
--------------------------------------------------------
Hardware Version: A1
Interfaces:
5 x 10/100/1000/2500Mbps ports
1 x 10/100/1000/2500/5000/10000Mbps port
Standards:
IEEE 802.3 10BASE-T
IEEE 802.3u 100BASE-TX
IEEE 802.3ab 1000BASE-T
IEEE 802.3x Flow Control
IEEE 802.1p QoS
IEEE 802.3az Energy-Efficient Ethernet (EEE)
IEEE 802.3bz 2.5G/5G Base-T
IEEE 802.3an 10G Base-T
Media Interface Exchange: Auto or configurable MDI/MDIX
LED Per port: Link/Activity
Per device: Power
Functionality
Switching Capacity: 45 Gbps switching fabric
Transmission Method: Store-and-Forward
MAC Address Table: 4K
Physical
Power Input: DC 12V / 1.5A (100-240 V)
Maximum Power Consumption: 10.6 W
Heat Dissipation: 36.17 BTU/h
MTBF: 489,941 hours
Operating Temperature: 0 - 40 °C (32 - 104 °F)
Storage Temperature: -10 - 70 °C (14 - 158 °F)
Operating Humidity: 10% - 95% RH
Storage Humidity: 5% - 95% RH
Dimensions (L x W x H): 217 x 163 x 33 mm (8.54 x 6.42 x 1.30 in)